» Blog » Colours For Directors czyli ANSYS EnSight!

Colours For Directors czyli ANSYS EnSight!

Potrzeba ładnych, kolorowych obrazków

Wszyscy inżynierowie zajmujący się symulacją kochają kolorowe obrazki! Jak wieści alternatywne rozwinięcie skrótu CFD, ceni je również kadra zarządzająca, nie tylko ze względu na szybkie i dokładne wyniki, ale także względy marketingowe.

Poza twardymi danymi, porządna wizualizacja lub animacja nieraz potrafi wynagrodzić długi czas obliczeń lub komplikacje przy problematycznym modelu. Oprócz satysfakcji samego obliczeniowca, etap post-processingu jest prawdopodobnie najważniejszy również z perspektywy reszty zespołu projektowego. Analiza, wizualizacja oraz jasne i efektywne przekazywanie łatwych do zrozumienia wyników jest kluczowym etapem procesu symulacji. Inżynierowie korzystający z pakietów do symulacji ANSYS mają do dyspozycji potężne i uniwersalne narzędzie do post-processing’u jakim jest EnSight.

ANSYS EnSight jest nie tylko przodującym oprogramowaniem do post-processingu i wizualizacji, ale też programem, dzięki któremu dane wynikowe mogą zostać sprzężone z różnych multifizycznych symulacji dając pełny pogląd na uzyskane wyniki. Dzięki EnSight można łączyć wyniki z symulacji przepływowych, wytrzymałościowych, elektromagnetycznych, DEM, MPS a nawet symulacji typu Explicit Dynamics korzystając przy tym z fotorealistycznego renderingu.

Ogromne modele

Fotorealistyczny rendering oraz animacje o wysokiej rozdzielczości, nawet na ogromnych modelach numerycznych (+100 milionów elementów) są możliwe do wykonania w krótkim czasie dzięki zastosowaniu wielowątkowego postprocessingu, który można wykonać także na klastrze.

Dla przykładu po lewej obliczenia impakcji, która doprowadziła do zagłady dinozaurów. Symulacja została wykonana przy użyciu siatki numerycznej o 11 miliardach elementów oraz wygenerowała 10TB danych.

Wysokojakościowy rendering

Także praca przy teksturach w Ensight nie jest już tak wymagająca i żmudna jak można by się było tego spodziewać. Oprócz zaawansowanych narzędzi renderowania cieni, refleksów oraz punktów oświetlenia, dostępna jest także baza materiałów do wykorzystania jako tekstury. Elementy szczegółów geometrii, które zostały uproszczone na rzecz obliczeń, mogą z powrotem zostać zaimportowane jako geometria CAD do post-processing’u. Dynamiczne kontury, streamline’y oraz wektory mogą być dowolnie definiowane i łączone ze sobą, a szeroki zakres ustawień ruchu kamery pozwala ukazać miejsca, które mają największe znaczenie. EnSight wspiera także obsługę systemów VR, więc przeniesienie wyników do wirtualnej rzeczywistości lub zaimplementowanie wyników jako rozszerzenia rzeczywistości nie stanowi już problemu.

Poniższy film pokazuje wykorzystanie zaawansowanych funkcji renderingu na podstawie modelu Chevroleta.

Porównywanie wyników

EnSight oferuje możliwość wczytania nawet do 32 modeli naraz, dzięki czemu można w łatwy i przejrzysty sposób zebrać wszystkie potrzebne dane oraz dokonać porównania obliczonych przypadków.

 Po lewej porównanie trzech wariantów obliczeń, natomiast po prawej porównanie dwóch wariantów obliczeń z wizualizacją różnic.

Zaawansowane narzędzia do równoległego próbkowania wyników, a także nieograniczone możliwości tworzenia wykresów i tabel, umożliwiają tworzenie przejrzystych i zrozumiałych tablic z wynikami. Wykresy mogą być dostosowane pod względem czcionek, kolorów oraz skali. Ulubione style można zapisać i korzystać z nich tak, aby każdy z wykresów charakteryzował się spójnym stylem wizualnym.

Walidacja wyników

EnSight pozwala na import zdjęć, filmów oraz zewnętrznych danych eksperymentalnych w celu walidacji wyników symulacji. Synchronizacja danych i wizualizacji w przypadkach zmiennych w czasie daje możliwość dokładnej analizy różnic pomiędzy symulacją a danymi eksperymentalnymi.

Uniwersalność

EnSight czyta i wizualizuje dane wynikowe z najpopularniejszych programów do symulacji, dzięki czemu bez problemu można analizować sprzężone symulacje multifizyczne takie jak CFD-FEA (FSI), DEM-RBD oraz FEA-RBD.

Narzędzia obliczeniowe obsługiwane przez EnSight:

narzędzia obliczeniowe obsługiwane przez EnSight

 Wizualizacja symulacji typu Explicit:

Nie tylko kolorki!

EnSight posiada również wbudowane funkcje redukcyjne oraz kalkulator własnych zmiennych w którym zabudowane są funkcje arytmetyczne, trygonometryczne oraz statystyczne, przy użyciu których da się budować własne zmienne na podstawie otrzymanych wartości.

Co więcej, zaimplementowane komendy batch oraz możliwość skryptowania przy użyciu języka Python, daje nieograniczone możliwości automatyzacji postprocessingu, ograniczając powtarzalność pracy do minimum.

EnVision

Gdy już użytkownik stworzy swoje wizualne magnum opus nie będzie musiał ograniczać się do publiczności, która ma dostęp do EnSight’a! Darmowa przeglądarka EnVision daje każdemu pełny dostęp do stworzonych plików wynikowych w 3D wspierając przy tym rendering wysokiej jakości, tekstury, źródła światła oraz zdefiniowane materiały.

WOW! Pewnie zrobili to w EnSight’cie…

Większość wyjątkowo ładnych renderów wyników (wywołujących prawdziwe WOW), które można spotkać na platformach społecznościowych lub w materiałach reklamowych pochodzi właśnie z EnSighta. Praktycznie nieograniczone możliwości oraz funkcjonalności, których próżno szukać w innych programach do postprocessingu tylko czekają na Twoje wyniki. Może już czas wnieść post-processing na wyższy poziom?

Autor: Łukasz Marzec, MESco Sp. z o.o.