ANSYS posiada jeden z najdłużej rozwijanych kodów mechanicznych na rynku. Efektem jest bardzo szeroka funkcjonalność ale i prostota iZmęczenie intuicyjność interfejsu. Dzięki temu praca w ANSYS jest skupiona na jej inżynierskich aspektach a nie wokół zapamiętywania komend lub skomplikowanego schematu pracy. Do analiz mechanicznych ANSYS posiada 4 główne moduły:

 ANSYS DesignSpace – moduł przeznaczony dla konstruktorów prowadzących proste analizy statyczne i geometrycznie liniowe. Posiada możliwości nieliniowego kontaktu i  wyboczenia liniowego. Podstawową przewagą tego narzędzia nad typowymi CAD-owskimi dodatkami jest technologia ANSYS czyli ANSYS Workbench: szybkość działania solvera, Pre i Postprocessing stricte dla analityków z szerokimi możliwościami analiz parametrycznych i optymalizacji oraz paletą narzędzi do tworzenia siatki elementów skończonych (meshing).

Nadaje się najlepiej do analizy konstrukcji nie ulegającym dużym odkształceniom i wszędzie tam gdzie wysokość naprężeń nie ma przekroczyć granicy plastyczności danego materiału. Doskonale sprawdza się w symulacji kontaktu nieliniowego.

ANSYS Mechanical Pro – Moduł rozszerzony w stosunku do DesignSpace o nieliniowości geometryczne (duże odkształcenia), termikę w stanie nieustalonym i zmęczenie (ANSYS Fatigue). Moduł stosowany głównie tam gdzie konstrukcja pracuje w szerokim zakresie temperaturowym, lub jest poddana obróbce cieplnej. Dzięki nieliniowym analizom termicznym możemy uzyskać informacje o procesie nagrzewania się/chłodzenia produktu i jak proces ten ma wpływ na jego wytrzymałość. Dzięki ANSYS Fatigue możliwe jest przeprowadzenie podstawowych analiz zmęczeniowych na podstawie wyników ze statyki liniowej.

zawalenie ramy 3D sila max 5e5N 2

ANSYS Mechanical Premium – Posiada wszystkie możliwości swoich poprzedników oraz  dodatkowo dynamikę liniową: pełna analiza harmoniczna, spektralna, drgania losowe, wyboczenie nieliniowe. Przeznaczony do symulacji produktów poddawanym dynamicznemu obciążeniu, które nie odkształcają konstrukcji ale może mieć wpływ na jej trwałość. ANSYS Mechanical Premium pozwala również na symulacje zachowania konstrukcji w stanie tzw „post buckling”. Doskonale nadaje się do badania zależności między termiką układu, a jego odpowiedzią na zadane obciążenie statyczne i dynamiczne.

ANSYS Mechanical Enterprise – Najwyższa licencja mechaniczna ANSYS zawierająca wszystkie możliwości powyższych licencji a dodatkowo pozwala na symulacje dynamiki nieliniowej, symulacja pękania, analizę kompozytów, oraz wiele innych. Jest to najwyższej klasy narzędzie do symulacji zjawisk mechanicznych w pełnym ich zakresie. Możliwości solvera pozwalaj na sprzęgnięcie go z analizami CFD, EM, HF i innymi.

ANSYS Mechanical Enterprise zawiera również następujące moduły ANSYS:Zmęczenie

  • SpaceClaim Direct Modeler
  • AQWA
  • Explicit STR
  • Rigid Body Dynamics
  • ANSYS ACT

 

 

 

Tabela możliwości modułów mechanicznych ANSYS

 

 

Zamów wersję testową wybranych modułów ANSYS

 

 

pro wynikiDo niedawna struktura licencji mechanicznych ANSYS była dość skomplikowana. ANSYS mocno ją uprościł ale zmienił przy tym nazewnictwo. Dla osób, dla których punktem referencyjnym jeszcze są stare nazwy licencji do symulacji mechanicznych ANSYS zebraliśmy w poniższym artykule ich opis. 

GW Basic DSPZmęczenie spędza sen z powiek wielu inżynierów i menadżerów rozwoju produktu. Testy zmęczeniowe są kosztowe, a akwizycja i filtrowanie danych z czujników to często żmudna praca. Odpowiedzią na niepewność związaną z żywotnością produktu jest nCode. Bez względu czy jest to amortyzator, zębatka, narzędzie produkcyjne, czy rura ciepłownicza – wyniki są jedynie uzależnione od jakości danych wejściowych.

ds61ANSYS DesignSpace jest podstawowym modułem do analiz mechanicznych. Jego możliwości obliczeniowe są na poziomie typowych dodatków do symulacji MES w systemach CAD. Jest jednak wielkie ALE a mianowicie technologia ANSYS, która dostarcza użytkownikowi ogromną ilość specjalizowanych narzędzie do Pre i Postprocessingu oraz bardzo wiarygodne wyniki. Dodatkowo DesignSpace pracuje na platformie ANSYS Workbench co daje duże możliwości w zakresie optymalizacji i analiz typu "what if". 

fatigue suspension safety factor

ANSYS Fatigue to moduł rozszerzający możliwości środowiska Workbench o analizy zmęczeniowe.

 

 

LS DYNA3LS-DYNA to niekwestionowany lider technologii w dziedzinie symulacji wysoce nieliniowych zjawisk szybkozmiennych takich jak zderzenia, przebicia, wybuchy. Jest powszechnie używany w przemyśle samochodowym, lotniczym i wojskowym. Jego elastyczność umożliwia również stosowanie go do symulacji procesów technologicznych.

acp icon

 ANSYS Composite ProPost to łatwy w użyciu PrePost do tworzenia symulacji zachowań materiałów kompozytowych.