Rys historyczny

W 2003r. wraz z przejęciem firmy CFX, ANSYS rozpoczął proces przejmowania rynku producentów oprogramowania do symulacji przepływów. W 2006r. nastąpiło przejęcie firmy FLUENT. W ten sposób ANSYS przejął praktycznie całość rynku. W kolejnych latach ANSYS inc. wykupiło Reaction Design i Newmerical. Po latach stabilnego wzrostu (ok 10% rocznie) ANSYS jest technologicznym i rynkowym liderem technologii numerycznych.

Oprogramowanie ANSYS pozwala na modelowanie wszelkich zjawisk związanych z przepływami: spalanie, turbulencja, przepływy wielofazowe, reakcje chemiczne, przewodzenie ciepła, radiacja, kawitacja, przepływy turbulentne, transfer masy i ciepła, itd. Dzięki integracji z platformą ANSYS Workbench możliwe jest prowadzenie symulacji typu Fluid-Structure Interaction (FSI) w konstrukcjach w których przepływ medium wywołuje odkształcenia materiału co z kolei wpływa na charakter przepływu. Poniżej znajduje się krótki opis poszczególnych modułów:

KRÓTKI OPIS PRODUKTÓW CFD

ANSYS AIM - Podstawowy moduł do symulacji przepływów w ANSYS. Program przeznaczony dla konstruktorów chcących szybko zweryfikować swoje koncepcje. Co do możliwości ANSYS AIM znaczeni przewyższa typowe dodatki do systemów CAD a co ważniejsze jest oparty o solwer ANSYS FLUENT więc nie ma obaw o dokładność wyników. Więcej o ANSYS AIM.

ANSYS CFD Premium – ANSYS CFD od lat jest korporacyjnym standardem w większości firm potrzebujących sprawdzonych narzędzi do symulacji najbardziej złożonych zjawisk związanych z mechaniką płynów.

ANSYS CFD to wysoce wydajny program generalnego zastosowania. Szczególnie popularny w przemyśle lotniczym i wśród producentów wszelkiego rodzaju turbin, maszyn obrotowych, kotłów przemysłowych, instalacji energetycznych, HVAC itp. Intuicyjny interfejs, wysoka dokładność i bardzo przystępny postprocessing sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla analityków posiadających wysokie wymagania wobec możliwości oprogramowania równocześnie oczekując przyjaznego interfejsu.

Pakiet zawiera:

 • ANSYS FLUENT

 • ANSYS CFX

 • ANSYS SpaceClaim Direct Modeler

 • ANSYS DesignXplorer

 • 4x ANSYS HPC

ANSYS CFD Enterprise – Jest doskonałym narzędziem dla firm o zróżnicowanych potrzebach ze względu na szeroką gamę produktów lub zróżnicowany rodzaj prowadzonych badań numerycznych. CFD Enterprise umożliwia badania zarówno kwestii związanych stricte z mechaniką płynów jak i bardzo złożone i zaawansowane symulacje reakcji chemicznych i spalania (CHEMKIN) czy optymalizacji pracy silników spalinowych (FORTE) oraz symulację procesu obladzania się elementów w samolotach (FENSAP-ICE).

Pakiet zawiera:

 • ANSYS FLUENTCFD

 • ANSYS CFX

 • ANSYS Polyflow - symulacja procesów technologicznych takich jak: ekstruzja, blowmolding, thermoforming

 • ANSYS FORTE - moduł do symulacji i optymalizacji pracy silników spalinowych

 • ANSYS CHEMKIN - narzędzia do symulacji procesów chemicznych

 • ANSYS FENSAP-ICE - solver przeznaczonych do symulacji procesu obladzania

 • ANSYS DesignXplorer

 • ANSYS ACT

 • ANSYS SpaceClaim Direct Modeler

 • 4x ANSYS HPC

 

Tabela możliwości modułów przepływowych ANSYS

 

 

Zamów wersję testową wybranych modułów ANSYS

 

 

 aero imageW 2016r ANSYS postanowił skonsolidować wszystkie produkty ANSYSa w dwa zasadnicze pakiety: ANSYS CFD Premium i ANSYS CFD Enterprise. W tym artykule znajdują się nazwy i podstawowy opis funkcjonalności poszczególnych modułów.

FLUENTANSYS FLUENT pozwala na modelowanie wszelkich zjawisk związanych z przepływami (spalanie, turbulencja, przepływy wielofazowe, reakcje chemiczne, przewodzenie ciepła, radiacja itp.). ANSYS Fluent z nowoczesnym interfejsem użytkownika, zintegrowany na platformie Workbench daje ogromne możliwości prowadzenia szybkiej i wydajnej optymalizacji produktu.

burner tnANSYS CFX pozwala na modelowanie wszelkich zjawisk związanych z przepływami (spalanie, turbulencja, przepływy wielofazowe, reakcje chemiczne, przewodzenie ciepła, radiacja itp.). ANSYS CFX z nowoczesnym interfejsem użytkownika, zintegrowany na platformie Workbench daje ogromne możliwości prowadzenia szybkiej i wydajnej optymalizacji produktu.

PolyflowANSYS Polyflow to moduł do symulacji procesów produkcyjnych w przetwórstwie tworzyw sztucznych takich jak: wytłaczanie, rozdmuch oraz termoformowanie. Jest to potężne narzędzie pozwalające zaoszczędzić duże kwoty w postaci zmarnowanego materiału i kosztownych próbach.